Иновациите в света на технологиите доведоха до огромен прогрес и до не по-малък интерес към прецизното земеделие.
Настоящите земеделски технологии и системи генерират голямо количество земеделски данни. С увеличаването на обема на данните се поражда и нуждата от умни системи, с които земеделските производители могат да ги управляват и да взимат навременни решения.
Традиционните методи и решения за водене на документация и отчетност все повече отстъпват място на новите решения и платформи.
От къде идват големите земеделски данни?
Населението на света се увеличава и то в бързи темпове. Според данни на ООН населението е 7,7 милиарда и се очаква да нарасне с около 8,5 милиарда до 2030 г. и 9,7 милиарда през 2050 г. С тези темпове едно от най-големите предизвикателства, пред които ще се изправим е производството на храна.
Следователно земеделието е единственият сектор и начин за производство на достатъчно от нея.
Традиционните методи на отглеждане на различни култури обаче са оптимални за осигуряване на достатъчно храна. За да се постигне целта е необходимо активното въвеждане на нови методи и техники в селското стопанство.
Най-новите технологически концепции като съхранение на данните в облак, интернет на нещата (IoT) , големи данни и изкуствения интелект помагат при оформянето и развитието на селскостопанските дейности.
Технологии като Интернет на нещата (IoT),безжичната комуникация между свързани устройства на полето и в офиса, променливата норма на торене , пръскане и сеитба отвориха врата за нови възможности при решаването на сложни предизвикателства в работата на полето .
Пример за това са интелигентните машини и инвентари с различни сензори, отчитащи условията на почвата, системите за полу-автономно движение на машините, GPS проследяването и др.
Внедряването на тези технологии води след себе си и пропорционален растеж на генерираните данни. От тук се поражда и необходимостта от системи, с помощта на които тези данни да се съхраняват, обработват и анализират.
Такива системи за различните земеделски платформи и софтуерни решения.
Как големите земеделски данни ни помагат?
Част от ползите при правилното управление на земеделските данни са:
надеждна основа за взимане на управленски решения и навременни действия
по-ефективно управление на стопанството
задълбочен анализ на изминали събития и прецизно прогнозиране и планиране за следващата селскостопанска година
по-лесна и бърза администрация на земеделското стопанство, независимо от големината или броя служители
Кои са тенденциите при управлението на големите земеделски данни?
Точните софтуерни решения в зависимост от вашето стопанство и нужди са в основата на ефективното управление на входящата и изходящата информация в стопанството. Те се превръщат и като основна тенденции в стопанствата не само в България, но и в цял свят.
Част от решенията са:
Софтуерни платформи, обединяващи информация от няколко източника
Административни софтуерни решения, специализирани за нуждите на земеделските стопанства като TechnoFarm
Платформи за проследяване и анализ на данни от земеделски машини като FarmTrack и др.
Comments